8 tipů pro bezpečnější online bankovnictví

Internetové bankovnictví je pohodlné a rychlé. Je zde ale také několik rizik, která jsou s ním spojena.
Jistě jste slyšeli o lidech, kteří byli okradeni u bankomatů, kde byla ukryta kopírka platebních karet. Online účty mají také své specifické zranitelnosti. Proto si pozorně pročtěte následujících 8 tipů, které Vám pomohou minimalizovat rizika.

 1. Vyberte si banku, která nabízí tzv. dvoufaktorovou autorizaci
  Při výběru bankovního ústavu byste měli hodnotit míru zabezpečení při přihlašování, které jejich internetové bankovnictví nabízí. Ideální je tzv. dvoufaktorová autorizace. V praxi to znamená, že kromě Vašeho uživatelského jména a hesla, musíte znát nějaký jednorázový identifikátor/kód. Tento kód je platný po omezenou dobu, která Vám stačí na přihlášení.
 2. Vytvořte si silné heslo
  Pokud Vaše banka vyžaduje heslo, které si uživatel sám zvolí, dejte si na tvorbě hesla záležet. Silné heslo by mělo mít délku minimálně 15 znaků a mělo by obsahovat kombinaci malých a velkých písmen a číslic, nebo speciálních znaků. Vyhněte se slovům, jež je možné najít ve slovníku a také samotné číselné řadě. Vaše heslo by mohlo vypadat například takto: „Hesl0domojib@nky“.
  Všechna hesla si není nutno pamatovat. Můžete využít tzv. „trezorů hesel“. Doporučit Vám můžeme program KeePass, který je zdarma.
 3. Zabezpečte svůj počítač a udržujte ho aktualizovaný
  Antivirové programy patří k základnímu vybavení každého počítače. Zajímavé řešení nabízí produkt Kaspersky Internet Security s funkcí Safe Money, která chrání Vaše internetové bankovnictví a online platby.
  Důležité je rovněž pravidelně instalovat aktualizace pro veškerý instalovaný software.
 4. Dávejte pozor na odkazy v e-mailech
  Žádná bankovní instituce Vás nikdy nebude e-mailem žádat, abyste jim zaslali Vaše přihlašovací údaje, či jiné osobní informace. Pokud obdržíte e-mail, který bude vypadat poměrně věrohodně, kde Vás Vaše banka žádá, abyste se přihlásili do internetového bankovníctví, okamžitě jej smažte. Základní pravidlo zní, nikdy neklikat na odkazy, které jsou obsahem takového e-mailu. Odkazy Vás většinou zavedou na podvodnou stránku, která vypadá shodně se skutečnou stránkou pro přihlášení do internetového bankovnictví. Pokud však zadáte Vaše přihlašovací údaje, získá je útočník a Vám se zobrazí informace o neúspěšném přihlášení.
  Pozor si dávejte rovněž na telefonáty, kde se Vám někdo představí jako Váš osobní bankéř a žádá po Vás citlivé informace.
 5. Do banky se přihlašujte pouze z bezpečných prostředí
  Přihlašování do banky je obecně nejbezpečnější z těch počítačů, které znáte a důvěřujete jim.
  Pokud jste nuceni se přihlásit z neznámých počítačů, doporučujeme používat prohlížeč v režimu anonymního procházení a pro zadávání přihlašovacích údajů použít softwarovou klávesnici (Win + U > Spustit funkci Klávesnice na obrazovce). Samozřejmostí je pak použití zabezpečeného protokolu HTTPS, který dnes používají všechny české bankovní domy.
 6. Po dokončení se vždy odhlašujte
  Je obecně doporučenou praxí, abyste se vždy po dokončení práce s internetovním bankovnictvím pečlivě odhlásili. Nestačí pouze zavřít prohlížeč.
  Používání režimu anonymního prohlížení také není na škodu. Prohlížeč po zavření okna smaže všechny dočasné soubory a historii.
 7. Nastavte si notifikace (pokud je to možné)
  Některé banky nabízejí službu oznamování/notifikace v případě různých aktivit na Vašem účtu. Takto se například můžete dozvědět, že někdo z Vašeho účtu odeslal částku „vyšší než“.
 8. Pravidelně kontrolujte pohyby na účtu

  Doporučujeme kontrolovat Vaše transakce alespoň 1x týdně. Online kontrola je rychlá a nic nestojí. Jednou týdně si zkontrolujte transakce od posledního přihlášení a v případě podezření na neautorizované transakce ihned kontaktujte banku.

Dobrým pomocníkem pro online bankovní transakce a platby může být Kaspersky Internet Security 2014 s funkcí Safe Money. Tento produkt můžete zakoupit v našem E-shopu.

 

 

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.